وبلاگ

5 اشتباهی که ممکن است درباره یخ خشک انجام دهید.

نکات ایمنی یخ خشک

یخ خشک می تواند فضایی مفرح و نشاط آور به جشن های شما بدهد، اما دانستن نحوه استفاده از آن فوق العاده مهم است. یخ خشک شکل منجمد گاز دی اکسید کربن است و به همین دلیل است که در هنگام گرم شدن، به جای تبدیل شدن به مایع، به گاز تبدیل می شود. از آنجایی که دمای یخ خشک فوق‌العاده سرد است (78- درجه سانتیگراد) ، نحوه نگهداری و استفاده صحیح از آن خیلی مهم است. در این مقاله به پنج اشتباهی که در هنگام استفاده از یخ خشک ممکن است انجام دهید، اشاره شده است.

1- فاصله زمانی زیاد بین خرید یخ خشک و استفاده از آن

این موضوع بیشتر به این واقعیت مربوط می شود که یخ خشک خیلی دوام نمی آورد. حدود 24 ساعت طول می کشد تا 2.5 کیلوگرم یخ خشک از حالت جامد به حالت گاز تبدیل شود؛ حتی زمانی که در یک فضای سرد ذخیره شود. بنابراین اگر آن را چند روز قبل از جشن خود بخرید، دوام نخواهد آورد و عملا چیزی از یخ خشک برای استفاده در جشن باقی نخواهد ماند. بهتر است چند ساعت قبل از مهمانی یا جشن خود نسبت به خرید یخ خشک اقدام نمایید.

جهت خرید یخ خشک از فروشگاه آنلاین ایران یخ خشک کلیک کنید.

2- تماس یخ خشک با پوست یا دهان

استفاده از یخ خشک

همانطور که گفته شد، یخ خشک در دمای 78- درجه سانتیگراد قرار دارد و اگر پوست شما بیش از 10 ثانیه با آن تماس پیدا کند، در معرض خطر سرمازدگی جدی قرار خواهد گرفت. همین امر در مورد دهان شما نیز صدق می کند. بنابراین در زمان استفاده از یخ خشک در نوشیدنی ها نهایت دقت را به عمل آورید که قبل از نوشیدن، یخ خشک کاملا محو شده باشد در غیر اینصورت ممکن است در معرض خطر سرمازدگی داخلی قرار بگیرید. هنگام دست زدن به یخ خشک از دستکش های ضخیم، انبر یا هر دو استفاده کنید. هنگام استفاده از آن در نوشیدنی ها، به کسانی که نوشیدنی های حاوی یخ خشک را می نوشند، یادآوری کنید که اجازه ندهند لب هایشان به یخ خشک برخورد کند.

3- یخ خشک را در فریزر یا ظرف دربسته نگهداری نکنید.

هنگامی که یخ خشک را به خانه می آورید، مهم است که تا قبل از زمان استفاده، آن را به درستی ذخیره کنید. اگر یخ خشک را در فریزر نگه دارید، یخ خشک باز هم به سرعت به گاز تبدیل می شود، چون دمای فریزر بسیار گرمتر از دمای یخ خشک است و اگر آن را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید، زمانی که به گاز تبدیل می شود می تواند باعث انفجار ظرف شود. بهترین مکان برای نگهداری یخ خشک، یونولیت است. یونولیت به حفظ دمای یخ خشک کمک می کند و در عین حال به آن اجازه می دهد تا مقداری تهویه برای خروج گاز داشته باشد.

انفجار یخ خشک

4- استفاده از یخ خشک در مکانی که تهویه مناسبی ندارد.

از آنجایی که یخ خشک از دی اکسید کربن ساخته شده است، در زمان استفاده از یخ خشک، گاز دی اکسید کربن ایجاد شده می تواند جایگزین اکسیژن اتاق شود که این موضع در صورتی که تهویه مناسبی در اتاق تعبیه نشده باشد می تواند بسیار خطرناک باشد و موجب خفگی افراد شود. بنابراین مطمئن شوید که از یخ خشک در اتاقی استفاده می‌کنید که تهویه خوبی دارد. می توانید یکی از پنجره ها را باز نگه دارید تا مطمئن شوید که هوا در حال گردش است.

5- انداختن باقیمانده یخ خشک در سینک یا سطل زباله

ریختن باقیمانده یخ خشک استفاده نشده در سینک، به دلیل دمای بسیار سرد آن، می تواند آسیب جدی به سینک و فاضلاب شما وارد کند. همچنین ریختن آن در سطل زباله ای که فاقد تهویه است، می‌تواند باعث تجمع گاز و احتمالاً منفجر شدن سطل زباله شود. بهتر است بگذارید باقی مانده یخ خشک در فضایی با تهویه مناسب به گاز تبدیل شود. ریختن آب گرم به تسریع این روند کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *